İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CARVE GYBE YA DA NAM’I DİĞER KESEN KAVANÇA

Bülent Alkan,1973 doğumlu bir Gastroenteroloji uzmanı.2014 yılında ilk rüzgar sörfü dersini almış, 2018 yazında ilk Gybe (Kavança) dönüş denemelerine başlamış.Kendisi ile Alaçatı’da tanıştık ve kısa bir soru cevap röportajı gerçekleştirdik,kendisine zaman ayırdığı için çok teşekkür ederim.

Onur (Sunny): Bülent Ağabey,kaç yıldır sörf yapıyorsun?

Bülent Alkan: 2014 sezonunda ilk dersimi aldım, 7 yıldır yaz aylarının çoğunu Alaçatı’da geçiriyorum.Son yıllarda zamanımın çoğunu Alaçatı’da bulunan ION Club sörf okulunda kiralık malzeme ile sörf yaparak kendimi bu sporda geliştirmeye adadım.

Onur (Sunny): Bugüne kadar kaç tane Gybe (Kavança) denemişsindir sence?

Bülent Alkan: (Gülerek) Ağabey vallahi saymadım ama 300 civarı olsa gerek.Benim gibi amatörler için Gybe atmak ile ilgili pek çok faktör var.Rüzgar ve dalgaların durumu,o günkü fiziki ve ruhsal durumum,kullandığım kiralık malzeme ve en önemlisi yanımda bana gaz verebilecek bir partner olması 🙂

Onur (Sunny): Zorlandığın nokta/noktalar neler?

Bülent Alkan: Gybe’dan çıkışım,yani hız kaybedip düşmem yada düşmesem bile duracak kadar yavaşlamam.

Onur (Sunny): Sence işin püf noktası nedir?

Bülent Alkan: Hızı korumak olduğunu söyleyebilirim, birde Gybe esnasında yapılacakların sıralamasını,Step’leri bilmek yani.

Onur (Sunny): Gybe’tan sonra öğrenmek istediğin hareket hangisi?

Bülent Alkan: VULCAN! (Nam’ı diğer Air Gybe yada havada dönmeli kavança)

Vulcan (Air Gybe)

Onur (Sunny): Neden o hareket?

Bülent Alkan: Tuğkan yapıyorsa bende yaparım diye düşündüm.(Tuğkan ION Club’ta Freelance bir eğitmen) Ayrıca Board’un havadaki dönüşü bana çok estetik geliyor 🙂

Evet, Bülent Ağabey’e verdiği bu samimi cevaplar için tekrar teşekkür ediyorum.

Şimdiiiii, durumu toparlayalım;

– Bülent Ağabey diyorki,zorlandığı nokta dönüşlerden hızlı çıkış yapamaması ve buna istinaden düşmesi yada bir şekilde toparlasa bile duracak kadar yavaşlaması.

– Hareketin püf noktasının hızı korumak ve yapılması gerekenlerin sıralaması (Stepler) olduğunu söylüyor.(Gayet doğru bir tanımlama bence)

– Tuğkan’ın uzun saçlarına istinaden bir sonraki hareketinin VULCAN olacağı sinyallerini verdi.(Bu yaz Vulcan’a geçiyoruz Ağabey,SÖZ!)

CARVE GYBE,rüzgar sörfünün en temel taşlarından biri,hatta belki de en önemlisi diyebilirim.

Neden mi?

1- Güç(yelken)ve board kontrolünü öğreniyorsunuz(yüksek hızda).

2-Gelecekte dalgalarda rüzgar sörfüne geçmek için işin olmazsa olmazı.

3-Stepler ile yapılan bir hareket.Örnek,Loop dediğimiz havada ön takla,belli bir noktadan sonra (Point of no return),müdahele edemiyeceğiniz bir akrobatik hareket.Gel gelelim,Gybe öyle değil.Her an vazgeçme şansınız var.Bu hareketi yapmak için her basamağın hemen hemen mükemmel olması gerekiyor,yani uzun lafın kısası HATAYA YER YOK!

Gelin dostlar hareketi STEP’lerine bölelim. Aşırı detay ile sizleri sıkmamaya çalışacağım.

H=Hazırlık

A=Aksiyon

V=Viraj (Kesme)

Ç= Çıkış

HAZIRLIK:

-Uygun bir sağanak beklemek.

-Kafayı arkaya çevirip yakında olan başka bir sörfçü varmı diye check etmek, tahmini viraja doğru bakıp yolda bir engel olmadığını teyitlemek.

-Bumbadaki arka eli arkaya doğru kaydırıp yelkeni kapamaya başlamak.

-Ağırlık merkezimizi trapez iplerine bindirmek,omuzlar düşük,hafif kalbur bir üst vücut pozisyonu.Ön ayak tamamen gergin.Ön kol dirseği ile mafsala basınç uygulamak.

AKSİYON:

-Trapez’den çıkıp aynı ağırlık merkezine geri oturuş.

-Arka ayağı ayaklıktan çıkarıp ön ve arka ayaklıkların ortasına (boardun merkez çizgisine) koymak.ÖNEMLİ: Bunu yaptığınızda board arka ayağınızın hala ayaklıkta olduğunu düşünsün,yani boardu birkaç saniyeliğine mafsal ve ön ayağınız ile sürün.Her iki dirsek aşağı doğru ve tüm ağırlık bumbada,yani mafsalda.Viraja henüz başlamadık!!

VİRAJ (KESME):

-Ön kol tamamen düz ve direği virajın içine ve öne doğru yatırıyor.

-Arka kol yelkeni açmaya başlıyor.

-Düşük olan ağırlık merkezimiz şimdi boardun tam üstüne gelecek şekilde kendimizi direği yatırdığımız yöne doğru tabiri caiz ise fırlatıyoruz.

-Unutmayalım:Ayaklara verdiğimiz basınç(ağırlık) çok önemli.Ne kadar arka ayağa basınç,o kadar kısa viraj;ne kadar ön ayak ve mafsala basınç,o kadar uzun viraj=KORUNAN HIZ demek.

ÇIKIŞ: Lisede yapılan okul kavgalarından bir alıntı, ÇIKIŞA GEL! 🙂

-Hani arka kolla yelkeni açmaya başlamıştık ya?Heh!Şimdi yatırdığımız direği tekrar dikleştirme vakti geldi.Yelkeni açarken bırakın üst vücudunuz (kalçalardan Kafaya kadar), direği takip etsin.

-Göreceksiniz ön ayak otomatik olarak ayaklıktan çıkıp VALS yapar gibi ayak değişikliği otomatikman hallolacak.Detaylara takılmayın bu noktada.Buraya kadar geldiyseniz bu son çıkışta hata yapmanıza müsaade olacaktır çünkü hızınızı korudunuz.

-Yukarıda dedim ya kalçalardan kafaya kadar,kafanız yani gözleriniz direği takip etmesin.Bakışlarınız önceden kestirdiğiniz viraj çizgisine fokuslansın.

-Yelkeni savurma;ön el direğe olabildiğince yakın olsun,salın arka eli gitsin.Bumbayı yeni tarafından yakaladığınız anda hazırlıktaki düşük vücut ağırlık noktası olan pozisyona geri dönün ve yeni ön ayağınızı ayaklığa taktıktan sonra trapeze geçip yürüyün gidin sahile sizi bekleyen soğuk biranıza.

Haydi,afiyet olsun,yarasın!

Sunny

Yorumlar kapatıldı.