İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fas’da İki Spot Birden Dakhla & Lassarga

Hey Sörfgiller!!!

Sizlere son seyahatim Dakhla’dan bahsedeceğim. Öncelikle THY yolları ile 6 saat direk CASABLANCA’ya 2 saatlik bir aktarmadan sonra 2 saat DAKHLA’ya ve hooppp Dakhladayiz.

Havaalanında maalesef beklentiniz yüksek olmasın. Ne Casablanca ne de Dahkla’da havaalaninda yemek yiyecek temiz veya damağınıza uygun pek de bişey bulamayacaksınız. Fakat etrafında Kite çantalı sörfgilleri gördükçe bir an önce  otele gitmek için  sabırsızlanıyorsun. Havaalanından 10€ ödeyerek sim kart aldım ve 10€ 10gb internet için ödedim. Dikkat edin sakın dolar almayın Dolar’ı sevmiyorlar sadece EURO Geçiyor. Euro ile her yerde ödeme yapabilirsiniz. Ya da kredi kartı her yerde geçerli.

Havaalanında bir sürü taksici var. Biz OCEAN VAGABOND LAGOON otelde yer ayırttık ve havaalanına transferi dahildi fiyata. 45 dakikalık transferden sonra nihayet Ekolojik bungalolarımıza ulaşmıştık.  Ayın 27 sinde en büyük gel-git oluyor ve suya 10 adımla  ulaşabiliyorsun. Ancak su çekilmişse yaklaşık 100mt yürümen gerekebilir suya ayak basmak için. kulağa hoş gelmiyor ilk başta biliyorum ama kumda yürürken alacağınız zevki tarifleyebilecek kelime haznem yok :).

Koy içinde rüzgar side-shore esiyor daha önce bu kadar sabit rüzgar görmedim desem yeridir. Ve tabii ki düz su. Doğruyu söylemek gerekirse koyun tek negatif yanı çok kalabalık olması. Yani yaklaşık 80-100 kadar kite uçarken muhteşem görüntüye bayılacaksınız ancak su çekildiğinde biraz kalabalık oluyor 🙁

Aynı koyda yaklaşık 13 ayrı sörf okulu var ve 7 ayrı otel. Ben kaldığımız oteldeki ION CLUB sörf okulundan çıktım. Ekipmanlar yeni ve durumu gayet iyi. Hem windsurf hem de kitesurf ekipmanları ve eğitmenleri var. İngilizce ve Fransızca ders alabilirsiniz. ION CLUB haftada bir gün rüzgar durumuna göre  “ downwind “ turu düzenliyor yaklaşık 50 dakika boyunca bütün kitegillerle sadece rüzgaraltı tam gaz giderek “speed spot” denilen yere geliyorsunuz. Rüzgar sizi mutlu edecek emin olun. Denemek istediğiniz ne varsa deneyeceksiniz. Ve inanın daha iyi koşullar bulamazsınız 🙂

2 saat speed spottan sonra  kulübe  ait araçlarla otele geri geldik. Yaklaşık 1 hafta için 500€ ödedik ancak düşük sezonda olduğunu gözününde bulundurun. Sonrasında burdan 1 saat uzaklıkta LASSARGA spotunda OCEAN VAGABOND LASSARGA oteline taşındık. Off-shore esen spotta dalgalar harika. Her seviyeye uygun dalga var. Hem Windsurf hem de kite ekipmanları edinebileceğiz tek sörf okulu var ION CLUB.  Zaten spottaki tek alternatifiniz . Bungalovunuzdan çıkarken 5 basamak ve (high tide vaktinde) direk sıcak suya adım atıyorsunuz. Mottoları “no shoes” gerçek. 
Yemekler genel olarak bizim hoşumuza gitti. Dalgalarda kitesurf veya Windsurf veya dalgasorfu yapma imkanınız var. Spot harika. Rüzgar durumuna göre farklı spotlara günlük turlar düzenliyorlar. Sorfgiller herhangi bir sorunuz olursa bana yazabilirsiniz.

İnstagram hesabım: murat_kandas

https://www.oceanvagabond.com/en/dakhla-morocco/