İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mısır – Safaga

Cabo Verde / Sal’dan sonra bu kış sizlere daha yakın bir yerden Mısır / Safaga’dan yazıyorum. Safaga yakın ve ucuz olması bakımından windsurf ve kitesurf için kış aylarında güzel bir alternatif. Bu yazının ötesinde merak ettikleriniz varsa ozturkserkan@me.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

IMG_6480

Vize; 

Öncelikle her ne kadar formalite ve kolay da olsa Mısır’a seyahat etmeniz için önceden vize almanız gerekiyor. 1 sene öncesine kadar kapıda vize uygulaması vardı fakat Mısır hükümeti ile Türkiye’nin malum halleri sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına seyahat öncesi pasaportta vize bulunması zorunluluğu getirildi.

Ben konsolosluğa gitmeye bile gerek duymadan seyahat acentası aracılığıyla 1 haftada vizemi aldım. İzmir, İstanbul ve Ankara’da şubeleri bulunan Ayşatur’a ( http://www.aysatur.com ) pasaportumu, bilet ve hotel rezervasyonumun çıktılarını (gidiş tarihim net olmadığından ikisi de internetten aldığım geçici rezervasyon çıktıları idi) vermem yeterli oldu. Temmuz 2014 itibari ile 145 TL ödemiştim. 70 TL vize geri kalanı da işlem ücreti.

Hurgada_tr

Ulaşım;

THY uzun zamandır Hurghada’ya direk uçuşlar düzenliyor. Eylül 2014 tarihinde gidiş geliş fiyatlar 800 TL civarında. Fakat Ekim sonu itibariyle Pegasus Havayolları da direk Hurghada uçuşlarına başlayacak ve promasyon biletler gidiş geliş 300 TL civarında olacak.

Havalimanından Safaga’ya transferi konaklayacağınız oteller ayarlayabiliyor. Onun haricinde Safaga ION CLUB’a gelecek olanlar transfer için direk benimle de irtibata geçebilirler. Mısır’da hayat Türkiye’ye göre daha ucuz olduğundan ulaşım fiyatları gayet makul. Hurghada’dan Safaga’ya olan 60-70 kilometrelik mesafe için taksiye 70 TL civarında bir para ödemeniz yeterli olacak.

10631284_10154506677465144_3058181830798785328_o

Konaklama; 

 

http://www.shamshotels.com adresinden ION CLUB windsurf ve kitesurf okullarının içinde olduğu Shams Hotellerine ulaşmanız mümkün. Hotel, Shams Safaga, Shams Imperial ve Shams Prestige olmak üzere 3 farklı seçenek sunuyor. Civarda daha hesaplı alternatifler için http://www.oasissafaga.com adresine bakabilirsiniz. Shams Hotel plajına dışarıdan giriş yapmak isteyenler 5euro ödemek durumunda.

Konaklama ile ilgili şimdilik fiyat bilgim yok fakat en kısa zamanda yazıyı güncelleyerek sizlere haber veririm.

10551583_10154506643310144_8953556047004577522_o-2

Genel olarak hava durumu;

 

Yaz aylarının aşırı sıcak fakat rüzgarlı olduğu Safaga, kış için de güzel hava şartlarına sahip. Eylül, Ekim ve Kasım’da hava sıcaklığı 30-35 derece ve üzerinde seyrederken deniz suyu sıcaklığı ise gelende 25 dereceden fazla. Rüzgar genelde sabahtan başlayıp öğlene doğru şiddetini arttırır ve öğleden sonra düşmeye başlar. Geçtiğimiz yılların rüzgar istatistiklerine bakmak isterseniz; https://www.ion-club.net/en/destinations/weather/11 adresinden dilediğiniz periyodun rüzgar durumunu görmeniz mümkün.

Bir önemli ayrıntı ise gelmeden önce rüzgar ve hava durumuna bakmak isteyenler için. windguru.com sitesi Safaga’da Alaçatı’da olduğu gibi çok stabil çalışmıyor. Daha iyi bilgi sahibi olmak için www.windfinder.com sitesini kullanmanızı tavsiye ederim.

Aralık ayında hava sıcaklıkları biraz düşmeye başlasa da sörf yapmak isteyenler için Türkiye’ye göre çok daha elverişli. Hava sıcaklığı 23 derece ve üzerinde seyrederken akşamları serin olabiliyor. Su sıcaklığı ise 21 derecenin üstünde. Ocak ve Şubat aylarında hava ve rüzgar durumu biraz değişkenlik gösteriyor. Havanın gündüzleri de serinlediği ve bulutlu günlerin olabildiği Ocak ve Şubat ayları rüzgar açısından da çok güvenilir değil. Fakat hava durumuna bakıp rüzgar güzel ise son dakika rezervasyonu ile gelenler olabiliyor.

Mart, Nisan ve Mayıs ise yine hava ve deniz suyu sıcaklıklarının artıp rüzgarın düzenli esmeye başladığı aylar Safaga’da.

10579139_10154502350415144_1353582109_n

SUP Windsurf ve Kitesurf; 

 

Düz ve hafif dalgalı bir spot olan Safaga’nın tipik bir gününde, sabahları kıyıdan denize çapraz (cross offshore) esen rüzgar gün ortasında biraz yavaşlayıp yön değiştiriyor ve tekrar sol yandan (side shore) esmeye devam ediyor. Öğleden sonra ise iyice azalıyor. Kitesurf alanı ile windsurf alanı birbirinden ayrı fakat iyi seviyede olan sörfçüler açıklarda beraber kayabiliyorlar. Sabah esen rüzgar yönü ile 4 km rüzgar üstündeki Toubia adasına gitmeniz mümkün. Toubia adası dediğimiz yer denizin ordasındaki bir kum tepesinden ibaret. Rüzgar altında kalan kısmında düz su ve rüzgar üstünde dalgaların olduğu Toubia adası çevresinde ayrıca şnorkelle dalmak için harika bir yer. Rüzgarsız günlerde stand up paddle ile Toubia turları da yapılmakta, tabi 4 km kürek çekmeye varsanız! 🙂

Kite ve windsurf okullarında ders, kiralama ve depolama yapmak mümkün. Kite okulunda kompresör, launch ve landing için takımdan yardım alabiliyorsunuz. Ayrıca kurtarma botu güvenlik amaçlı sürekli suda hazır bekletiliyor.

Windsurf’e yeni başlamak isteyenler için geniş bir lagün bulunmakta. Suyun düz ve sığ olduğu rüzgar korumalı lagünda windsurf öğrenmemek neredeyse imkansız. Alaçatı koyunun kalabalık olmayanını düşünün!.. Çocuklar için de uygun eğitim malzemeleri mevcut.

Kite öğrenmek ve geliştirmek isteyenler için de uygun koşulların olduğu Safaga’da her seviyede kite dersleri verilmekte.

İleri seviyeler için Toubia adası haricinde biraz daha rüzgar üstü olan Soma Bay’e kadar sörf yapmak mümkün. Tek şart güvenlik sebebiyle en az 3 kişilik bir grup olmak.

Spotun bir bölümünü görebilmeniz için canlı web cam linki; https://www.ion-club.net/en/regions/home/2/webcam

Ekran Resmi 2014-09-16 11.25.05

Diğer aktiviteler;

 

Windsurf ve kitsurf haricinde başka aktivitelerle uğraşmak isteyenler için de farklı seçenekler var. Eğitim alanının olduğu yerden ya da kite okulunun oradan şnorkelle dalmanız mümkün. Ayrıca Toubia Adasına yapılan günübirlik ya da yarım günlük turlara da katılabilirsiniz. Dalış yapmak isteyenler için de windsurf okulumuzun hemen yanında Avrupalılar tarafından işletilen bir dalış okulu da bulunmakta.

Çölde quad turları, krallar vadisi, Nil Nehri ve bir çok tapınağın bulunduğu (3 saat mesafedeki) Luksor gezisi, El Gouna ya da Hurghada’daki gece hayatı da yapabileceğiniz yan aktivitelerden sadece bazıları.

Evet, ilk aklıma gelen bilgiler bunlar. Daha fazlasını vakit buldukça yazıya ekleyeceğim. Fakat sormak istedikleriniz olursa ozturkserkan@me.com adresinden bana istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Fotoğrafların bazıları için http://miriamrasmussen.com a teşekkürler.

Ayrıca Safaga’da yaşam ile ilgili daha fazla fotoğraf görmek istiyorsanız instagram hesabım olan http://instagram.com/serkantetikozturk  takip edebilirsiniz.

ION CLUB Safaga’nın Facebook sayfası; https://www.facebook.com/ion.club.safaga

Görüşmek Üzere,

Serkan Tetik Öztürk