İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

RÜZGAR SÖRFÜNDE TRAPEZE GEÇİŞ

Trapeziniz ile alakalı, tasarım, kurulum ve teknik sorunlarınız mı var?

Olmadığını düşünseniz bile, muhtemelen daha iyi olabilir, Sunny(Onur) bize nasıl olduğunu anlatıyor.

Neden trapez takmayı denemiyorsun? ” Öneriyi yapan Teos’ta bulunan Mistral Sörf Okulu’nun eğitmenlerinden Belçikalı Stef idi. Tarih 24 Haziran 1997’ydi.

Teos rüzgarlı bir yer . O zamanlar oradaki tatil köyünde DJ olarak animasyon takımında görevli idim ve öğle molalarında lojmana gidip dinlenmek yerine rüzgar sörfüne çıkıyordum.ilk bir kaç hafta trapezsiz işin temelini öğrendikten sonra,o harika yaz gününde tavşan adasına doğru stef önde ben arkasında kalça trapezimi (seat harness’a en uygun çeviri bu olmalı 🙂 ) takmış gelen sağanakları takip ediyorduk.
İlk takışımı (!!!) asla unutmayacağım.

“Bu HARİKA !!!!! Allah bu Trapezi icat edenden razı olsun !!! GÜÇ GEREKMİYOR !!! Rüzgar sörfü hayatım o andan itibaren sonsuza dek değişti !!!! “

HER İYİ ŞEYİN KÖTÜ BİR TARAFI VARDIR

Görünüşe göre bu basit gereç bana anında daha yüksek performanslı bir rüzgar sörfünün kapılarını açıyordu.Fakat madalyonun birde öbür yüzü vardı.Geçici bir ağrı kesmenin coşkusunu yaşamıştım.

Neden mi?

Tepki verecek alanım daralmış,sırtın alt kısmını tamamen desteklemeyen bu oturgaçlı götürgeç (!) beni yeni ağrılarla tanıştırmıştı.Şişen kol kasları yerini ağrıyan bir bele ve sıkışmış kasıklara bırakmıştı.

SAĞLAM BİR BAŞLANGIÇ FAKAT YİNEDE DEĞİŞİME AÇIK.

Trapez kullanmaya başlamak için en uygun zaman ne zaman sorusu çok sorulur.
“Mümkün olan en kısa sürede” cevabı popüler bir cevaptır.
Zahmetsizce kaymanın heyecanını mümkün olan en kısa sürede tecrübe etmenizi sağlar,bu iş güç ile alakalı değil gibi klişe sözleri hepimiz duyduk.

İlgili eğitmen anlayışlıysa ve herşeyi doğru bir şekilde ayarlarsa, trapeze geçmek çok olumlu olabilir. Trapeze başlamanın bumbanın boyunu ayarlamada ve yelken basınç noktası ile boardun direnç noktasını hızlı kavramada etken olduğu muhakkak. Ne varki,beraberinde tembelliği, hareketsizliği ve savunma alışkanlıklarını da teşvik edebilir.

Genel olarak tavsiyem acele etmemek olacaktır – ve bu sadece patlayan avuç içleriniz ile alakalı değildir.
Trapez kullanmadan “neredeyse kayıyor” aşamasına gelmek, size farkında olmadan pek çok şey öğretir.Mesela yelken basınç noktasını kavramak,ve güç kontrolü gibi.
Kolları uzatarak yelken açmanın onları bükmekten çok daha verimli olduğunu keşfedeceksiniz ve vücut şeklinize istinaden en doğru duruş pozisyonunu özgürlüğünüzü kısıtlamadan bulacaksınız.

Windsurfing Lesson – Surf Connect Australia

BAŞLANGIÇTA ÖNEMLİ ETKEN VE NOKTALAR

Trapez türü: Bu aşamada bir bel trapezi kullanmanızı tavsiye ederim.(Gerekçesi bir sonraki yazımda)
Bumba yüksekliği: Mafsala yakın dururken omzunuzun 4-5 parmak altında. Tahta(board) genişse (75cm +) omuza kadar.
Trapez ipi uzunluğu. Dirseğiniz ilmek içindeyken elleriniz ile bumbayı kavralayabilecek uzunlukta. Ortalama büyüklükte bir erkek için bu, 75 cm civarı anlamına gelir – bayanlar için 70 cm civarı.

Trapez ipi aralığı: İplerin bumbaya sabitlendiği uçları arasında bir yumruk genişliği olmalı.

Trapez ipi yerleşimi: Henüz kayma hızına varmadan, seyir halindeyken ön ve arka elinizi bırakabilmelisiniz. Tam kayma hızına ulaştığınızda, arka elde hafif bir baskı hissedeceksiniz.

Harness line length - Windsurfing Clip Harness Lines

Duruş kontrolü: Ön ayak mafsala yakın ve arka ayak ön ayaklıkların hemen arkasında.

İNCE AYAR
TRAPEZ SEÇİMİ:
Artık hangi tür trapez kullanmaya geldi sıra.Olay basit.Burada vücut yapınız karar vermenize yardımcı olacak.
Oturgaçlı götürgeçlerin bayanlar tarafından daha çok tercih edilmesinin yegane sebebi,daha yüksek bel ve daha düşük olan ağırlık merkezleridir.Yani belden trapez kullanırlar ise kanca ağırlık merkezlerinden çok uzakta olacaktır.Buradaki tek sorun maalesef imaj!Bayanlar oturaklı götürgeç kullandıklarında yaban arısına benzediklerini düşünürler.

Erkeklerde ise durum tam tersidir.Oturgaçlı götürgeç onları daha büyük yelkenler ile fazla hareket etmeden kilometrelerce sörf yapmalarına müsaade eder.Ayrıca ”alt takımları ” saran kuşaklar güvende oldukları hissini verir :-))) Erkekler belden trapezde bacaklarını daha çok kullanma ve hali ile daha aktif sörf yapmaya mecbur kılınırlar.

BUMBA BOY AYARI:

Yeni nesil Freestylecılar (akrobatik hareket yapanlar), trendi değiştirdiler ve omuz hizasının çok üstünde,hemen hemen ağız hizasına yakın bir bumba boyu daha çok görülür oldu.Bu biz amatörler için bir problem.Trapez ipleri kısalmış gibi hissediyoruz,bumbanın çok altında olduğumuz için yelkeni kaparken ister istemez ağırlığımız topuklarda yoğunlaşarak yelkeni aşağı ve rüzgar üstüne doğru çekme durumu oluşuyor ve buda çok yorucu!Yelkeni dengede tutmak zor ve kollara yüklenmek durumunda kalıyoruz.

Elbette koca koca yelkenler ve geniş olan boardlarda,hız denemelerinde bumba yukarı kaıyor çünkü yelkene aramız dağlar kadar mesafe koyma durumu var.

The Windsurfing Boom - Everything Windsurfing

TRAPEZ İPİ UZUNLUĞU:

Lafı fazla uzatmadan şöyle izah edeyim;rüzgar altı yani hızlı giderken ipler uzun, rüzgar üstü yani yavaş giderken ipler kısa.Bu yüzden trapez ipi seçiminde ayarlanabilir ip tercihini tavsiye ederim.

How to Set Up the Harness Lines

Umarım yazım sizlere yardımcı olmuştur.Sorularınızı sörfgiller sayfasından yada sunny@sorfgiller.com adresine yazabilirsiniz.

Rüzgarınız ve keyfiniz bol olsun…

Onur SANLAV(Sunny)

Yorumlar kapatıldı.