İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rüzgar Sörfüne Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 Rüzgar sörfüne başlama yaşı ortalama 6’dır. Fakat yaştan daha önemli olan kriter kilo ve vücut yapısıdır. Bu sebeple ders programı belirlenmesinden önce uluslararası deneyime sahip, konusunda uzman olan lisanslı eğitmenlerin öğrencileri ile görüşmesi tercih edilir. 

Hava Durumu

 Hava şartlarının uygun olması durumunda çocuğun kilosuna en uygun ekipman verilecektir. Peki hava şartlarının uygun olması ne anlama geliyor? 

 Rüzgarın  çok sert olduğu günlerde ders verimliliği ve güvenlik sebebiyle dersler iptal edilip ertelenebilir. Normal şartlarda windfinder.com web sitesinden gelecek 10 günün hava durumunu görmek mümkündür. Ancak gelecek 3 günün hava durumu daha güvenilir olmaktadır. Ders programları yapılırken bu hava durumu dikkate alınır.

Hava şartlarının değişkenliği göz önünde bulundurulduğunda, haftanın belirli günlerinde, belirli saatlerine ders programı sabitlemek neredeyse imkansızdır. En iyi ders programı hava durumunu takip eden eğitmenlerin tercih ettiği gün ve saatlerde yapılır.

 Ekipman

 Rüzgar sörfü teknik bilgi kadar güç de gerektiren bir spordur. Suya düşen yelkeni çekmek, sudan sörf tahtasının üzerine çıkmak gibi bu sporun bir parçası olan eylemlerin tekrarı doğal olarak yorgunluk yaratır. Bütün bunlarla birlikte kullanılan ekipman ağır, yanlış kurulmuş ya da bakımsız ise öğrenmenin yavaşlaması yanında bu güzel spordan alınacak keyfi de yok eder.

 Profesyonel rüzgar sörfü merkezlerinde her kiloya ve seviyeye uygun ekipmanlar, eğitmenlerin kurulumu ve seçimi ile öğrencilere verilmektedir. Hava şartlarının ders esnasında değişmesi ihtimaline karşı yedekte farklı ebatlarda ekipman bulundurulmaktadır. 

Eğitim

 Başlangıç seviyesi programında rüzgar sörfünün ilk adımlarını eğitmenleriniz eşliğinde öğreniyorsunuz. Ekipman, rüzgar, başlangıçlar, gidişler ve dönüşler ile ilgili teorik ve pratik bilgileri veren eğitmenler, öğrendiklerinizi doğru uygulamanız ve hatalarınızı düzeltmek için sizinle beraber suya çıkıyorlar.

 Başlangıç programının sonunda kendi başına suya çıkıp, rüzgar sörfü yaptıktan sonra çıkılan noktaya sürüklenmeden geri dönecek seviyeye getirilirmiş oluyorsunuz. 

 İlk kurs paketini bitirip kendi başınıza suya çıkacak seviyeye geldikten sonra kiralama yapmanız mümkün oluyor. Zamanla doğacak trapez, ayaklık, sudan başlangıç vb yeni ihtiyaçlar için ileri seviye dersler alıp rüzgar sörfü zevk ve seviyenizi arttırmanız mümkün.

İlk rüzgar sörfü dersinde başınıza gelecekleri anlatan bir vlog’umuz var. Fikir edinmek amacıyla Rüzgar Sörfü 101 videomuzu izleyebilirsiniz.

Rüzgarınız bol olsun!

Yorumlar kapatıldı.