İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

RÜZGAR SÖRFÜNÜN ÖNÜ AÇIK OLMALI

Rüzgâr sörfü bireysel bir spor olmasının yanı sıra, insanları bir araya getiren sosyal de bir aktivitedir. Bu sebeple rüzgâr sörfü hizmeti veren tesisler sadece su spor- ları işletmesi olmanın yanında diğer hizmetleri de bünyesinde barındırmak durumundalar. Tuvalet, duş, soyunma odası ve dinlenme alanı gibi basit ihtiyaçların karşılanmasının ötesinde yeme içme, konaklama, çocuklar için oyun alanları, gençler için yan aktivite alanları ve benzeri olanakları da sunarak rüzgâr sörfünün sosyalleşme tarafına da hizmet ederler.

Bölgemizde sadece rüzgâr sörfü hizmeti veren tesislerin yanı sıra bu sporun sosyal ihtiyaçlarını da karşılayan donanımlı tesislerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu artışa paralel olarak gelişen sektörde dikkat edilmesi gereken nokta, “sporun her zaman hizmetin odağında olması” olmalıdır.

Sadece ülkemizde değil bütün dünyada rüzgâr sörfü ile tanınmaya

başlayan yöreler belirli bir popülerliğe ulaştıktan sonra yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline gelmektedirler. Fakat sörf ile başlayan bu cazibe yatırımlar arttıkça farklı sektörlere doğru kaymaya başlar. Bu sapma nihayetinde sörf yapılan alanların kısıtlanması, yanlış yapılaşma ile en önemli faktör olan rüzgâr kalitesinin bozulması ve çevre kirliliği ile sörf yapılan kıyıların sağlıksızlaşması sonucu doğurmaktadır.

Çeşme yarımadası rüzgâr sörfü için herhangi bir yerde bulunması kolay olmayan birçok coğrafi avantaja sahip olmakla beraber, popülerleşmenin getirdiği yoğun talep sonucunda sörf alanlarının yukarıda bahsi geçen tehditlere açılması sektör ve spor için tehlike oluşturmaktadır.

Bölgemizde bulunan yerli ve yabancı yatırımcıya sahip profesyonel rüzgâr sörfü merkezleri ekipman, personel ve hizmet kalitesi ile dünya standartlarını yakalamış durumdadır. Uluslararası fuarlarda da bölgemizi başarıyla temsil eden bu kuruluşlar her sezon yeni yetenekler yetiştirerek rüzgâr sörfünün gelecek nesillerini hazırlamaktalar. Sektör, kendi içinde kalite standartla- rını dünya ile aynı tutma adına bütün çabaları göstermekte iken geriye kalan en önemli faktör olan doğanın ve spor yapılan çevrenin korunması noktasında yerel yönetimler ve yetkili kuruluşların desteğine ihtiyaç duymaktadır.

Eğlence mekanları, konaklama, yeme ve içme tesislerinin varlığı her ne kadar bu sporun sosyal yanı için bir gereksinim olsa da, rüzgâr sörfünün yapılabilmesi için gerekli koşulların önüne geçmemeli ve zarar vermemeli- dir. Aksi takdirde rüzgâr sörfü sektörünün geldiği nokta ve işletmelerinin yükselttiği standartlar, bulunması zor bu coğrafi avantajların kaybedilmesiyle anlamını yitirecek, yetiştirilmesi muhtemel nesiller bu spordan mahrum kalacaklardır.

Serkan Öztürk’ün İzmir Deniz Ticaret Odası’nın dergisi “Denizden Merhaba” için yazdığı yazıdan alıntıdır. Orjinal içerik :http://www.dtoizmir.org.tr/dosyalar/denizdenmerhaba/PDF%20SAYILAR/s23.pdf