İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uçurtma sörfüne başlamadan önce bilinmesi gerekenler.

Uçurtma sörfüne yani orijinal ismiyle kitesurf’e ya da kiteboard’a başlama yaşı 5-7 yaş olarak bilinse de esas kriter kişinin kilosudur. En az 35 kg civarı bir vücut ağırlığına sahip herkes bu spora başlayabilir. Başlangıç için üst kilo limiti yoktur. Kişi sağlık sorunları yaşayacak kadar kilolu değilse kitesurf öğrenebilir.

Yüzme bilmek kitesurf öğrenebilmek için ön koşuldur.

Başlangıç eğitimi 8 ila 10 saatte tamamlanan kitesurf’ü öğrenmek için en az 3 güne ve yeterli şiddette rüzgara ihtiyaç vardır.

İlk 2 saati eğitim uçurtması (trainer kite ya da training kite) ile karada tamamlandıktan sonra eğitmen ve öğrenci gerekli güvenlik eğitimini de bitirerek görece daha büyük bir uçurtmayla suya girerler.

Suda da uçurtma (kite) hakimiyetini kazanana kadar temel becerilerin geliştirileceği egzersizlerle eğitime devam edilir.

Kite hakimiyeti tamamen kazanıldıktan sonra sıra waterstart yani boardun üzerine kalkma ve rüzgaraltı (downwind) yönüne doğru ilk kayış denemelerini gerçekleştirme evresindedir. Burada öğrencinin daha önce wakeboard, snowboard, skateboard (kaykay) gibi sporları yapmış olması kendisine avantaj sağlayacaltır.

Başlangıç eğitimi tamamlandıktan sonra kişi öğrenme becerileri yönünde ek derslere ihtiyaç duyabilmekte ya da eğitmenlerinin güvenli sürüş yapabileceği yönünde olumlu karar vermesi halinde kiralama yaparak artık rüzgarın ve denizin keyfini sürmeye başlayabilmektedir.

Malzeme satın almadan önce farklı uçuş ve sürüş karakterlerine sahip ekipman denenmeli ve kişiye en uygun ekipman bu sayede karar verilerek alınmalıdır.

Kitesurf içinde riskler barındıran bir spordur. Kişi eğitim almadan tek başına bu sporu denememelidir. Ölüm ya da yaralanmalarla sonuçlanabilecek kazaların büyük çoğunluğu bu tür durumlardan kaynaklanmaktadır. Güvenlik ve self rescue (kişinin derin suda kendini ve malzemeyi güvenli bir şekilde kurtarması) eğitimi tam olmadan bu sporu yapmak beraberinde istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. 

Yazan: Burçak Doğan

Burçak Doğan

Yorumlar kapatıldı.