İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

WATER START (SUDAN KALKIŞ)

SÜPERMAN VE TORRO!

Merhaba Sörfgiller, bugünkü yazımızda çoğumuz için çok önemli olan bir hareket,Waterstart yani Sudan Kalkış (başlangıç)’a yer veriyoruz.

Ne ola ki bu Waterstart? Derinsularda düştüğümüz zaman, yelkeni kullanarak boardun üstüne çıkabilme sanatı. Japoncası şöyle ウォータースタート 🙂

Alaçatı’ya gitmiş olanlar bilir,eğitim alanında oturup on dakika sörf yapanları ve ders alanları izlediğinizde iki şeyi çok duyarsınız; YELKEN ARKAYA ve YELKEN ÖNE!

Eğitmenler öğrencilerine bu komutları vererek boardlarına yön vermeyi öğretirler. Yani, Waterstart’ın temelleri daha ilk acemi derslerinde atılır. Peki, bu başlıkta yazan Süperman Ve Torro ne acaba?

Gözlerimizi kapatalım (okuduktansonra 🙂 ) , Boardumuzun rüzgarın estiği yöne (Rüzgaraltı) dönmesi için ön kolumuz düz ve arka kolumuz kırık pozisyonda. Şimdi Süperman’in uçarkenki kol pozisyonunu düşünün, yada Eray’ın koyduğu görsele bakın 🙂 ve gözleri açın

Yine tıpkısının aynısı dimi? Kolları hallettiğimize göre ellere geçebiliriz.

Mozart piyano çalarken hep aynı notaları çalsaydı sıkıcı olurdu, ellerimiz Mozart’ın piyanodaki elleri gibi bumbada bir aşağı bir yukarı hareket etmeliki ortaya güzel bir tını çıksın. Yaaaani, ESNEK ELLER! SÜPERMAN yaparken eller mesafeli olarak bumba ucuna doğru, TORRO yaparken az mesafeli olarak bumba kafasına doğru .Boardumuzun rüzgar üstüne dönmesi için ön kolumuz hafif kırık, arka kolumuz düz bakınız (Eray’ın görseli)

Kollar ve eller tamam, sırada yelkeni sudan kaldırma işi var. Düştüğümüzde yelkenin suda yatış şekli 4 farklı pozisyonda olabilir. 2 rüzgar altı, 2 rüzgar üstü ki bunlarda bumbanın ucu ya Boardun burnuna yada kıçına doğru bakar. Yelken hangi pozisyonda olursa olsun bizim için en önemli şey direği rüzgara dik bir açıya (90′) getirmek.

Bunu nasıl yaparız? Direği iki elimizle kavrayıp vücudumuzun su altında kalan kısmını eski tip çamaşır makinelerinin dönüşü gibi kullanıp (bacaklar düz ve twist yaparak) en az güç ile doksan dereceye gelene kadar yüzmek. Doksan dereceyi bulduk mu? Tamam, şimdi yelkenin en hafif olan üst kısmında rüzgar üstü tarafında kalan kolumuz ile direği YUKARI ve RÜZGARÜSTÜ’ne doğru kaldıralım. Hooop ne oliii, rüzgar yelkenin altına girip görevini yapıyor ve yelken hafiflemeye başlıyor. Mozart ellerimiz ile direkte hızlıca bumbaya doğru kayıp ellerimizi bumbaya yerleştirelim. Bundan sonrası SÜPERMAN ve TORRO ile yelkene hakim olmaya bakıyor.

E hocam hangi ayak Boarda konacak ilk? Tabii ki arka ayak. Topuğumuz iki ayaklığın ortasında, ayak parmak uçları hafiften boardun burnuna doğru dönük. Şimdi ön bir düz kolla yelkenin sizi çekmesine izin verin, boarda çıkamayacağınızı anlarsanız arka kol ile yelkeni pompalayın. Arka bacağımız ile boardu popomuza doğru çekelim. Ön bacağımız bu esnada fazla sürüklenmemek için demir görevi görüyor

Waterstart Gybe gibi stepler ile öğrenilebilir, ahanda size birkaç ön çalışma örnekleri;

– Tersten Waterstart, acemi boardunda seyir halindeyken ön ayağınızı hafifce kaldırıp tekrar boardun üstüne koyun. Her seferinde daha uzun süre ayağınızı havada tutmaya çalışın. Next step, ön ayağınızı suya sokun ve çıkarın ve her seferinde biraz daha derinleşerek dize kadar suya daldırıp çıkarın.

– Sığ suda bele kadar suya girin ve boardunuza dokunmadan yelken ile boardu 360′ döndürmeye çalışın (Rüzgarüstü ve rüzgaraltı)

– Beachstartlarınızı geliştirin.Çok kişi, ön ayak ile yerden güç alıp boardun üstüne zıplar, başlarda tatmin edici olsada uzun vadede bir kandırmacadır ve ayağınız yere değmediğinde yaptığınız kandırmacanın bedelini ödersiniz. Yapmayın yavrum şunu yapmayın!

Evet sevgili sörfgiller, yazımı burada noktalarken hepinize sağlık ve bol rüzgar dolu bir 2021 diliyorum.

GÜÇ sizinle olsun.

Sunny

Yorumlar kapatıldı.