İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Wave Riding / Dalgada Rüzgar Sörfü


Ahmet, Müge, Aslı ve ben Ahmet’lerin Seferihisar’daki evinde akşamüstü mangalımızı yaktık, çok af edersiniz birer tane de soğuk biramızı açtık, sohbet ediyoruz.
Robby Naish’in artık bir klasik olan RİP videosunu izlemeye başladık. Ahmet Müge ve Aslı’ya dönüp “Hawaii’ye gitmek lazım” dedim.
Her rüzgar sörfçüsünün hayalidir bir gün Hawaii ‘de sörf yapmak.

Robby Naish zu Besuch in München - Surfers Mag
Robbie Naish SUP | Sup surf, Surfing workout, Paddle surfing


Neden mi?
Hawaii fi tarihinde dalga sörfünün başladığı bir yer. Rüzgar sörfü dalga sörfünün bir uzantısı. Yılın hemen hemen her zamanında rüzgarı ve daha önemlisi DALGASI olan bir yer.
Dünyada nadir yerler var böyle, Hawaii, Güney Afrika, Mauritius, Cape Verde, Fiji, Fransa,Fas…
Yaaani, okyanus lazım. Kapalı denizlerde olmuyor bu işler. Akdeniz tıs, Marmara tıs. Karadeniz de dalga var ama rüzgar eserse.
Gybe yazımda yazmıştım , dalga sörfünün olmazsa olmazı bu manevra diye. Uzun lafın kısası, rüzgar sörfünün son noktası dalgalarda rüzgar sörfü yapmaya varıyor dostlar.
Boyu ne olursa olsun, bir dalgayı ride(süren) bir rüzgar sörfçüsü bir daha düz suya zor bakar.
Peki, nedir bu işin sırrı?
Bana sorarsanız, saygı derim.
Okyanusa, yani doğaya saygı. Diyelimki gybe ve waterstartlarınız çok iyi. Ama bunlar dalgalarda rüzgar sörfü için yetmiyor.
Gelgitleri öğrenmeniz lazım, dalgaların hangi aralıklarla ve hangi yönden geldiğini incelemeniz lazım. Okyanus canlılarını tanımanız lazım. Akıntıları öğrenmeniz lazım…
Cape Verde’de bulunan Sal adası, dünyanın tanınmış dalga sörfü yerlerinden biri. 2004/2005 kış aylarında o dönem Sal’de çalışan arkadaşım Serkan ”Tetik” Öztürk’ü ziyarete gitmiştim.Arnaud adında bir Fransız arkadaş ile beraber çalışıyorlardı.Arnaud bir gün bana dalgalarda rüzgar sörfüne gideceklerini ve katılmamı söyledi.Çok heyecanlanmıştım.
Pick-Up kamyonete malzemeleri yerleştirip dalgaların olduğu plajlardan birine vardık.Malzemeyi kurduktan sonra Arnaud önde ben arkada biraz zorlu bir noktadan suya girdik.Dalgaların geri çekilirken oluşturduğu akıntı akıllara zarardı.Ben yeni yetme gibi Arnaud’yu takip ediyordum.Orsalayıp rüzgar üstüne doğru yaklaşık bir kilometre kadar seyirledik. Gybe atıp döndük…..
Arnaud önde ben arkada…..iki dakika içinde Arnaud’yu göremez oldum, sadece yelkeninin üst kısmı görülüyordu. Güzel bir dalga yakalamıştı ve keyfini çıkarıyordu. Ben iki dalganın arasındaki düz suda biraz apazlayarak rüzgar altına doğru gidip Gybe’ımı attım ve tekrar rüzgar üstündeki buluşma noktasına vardım. Arnaud yüzünde tipik Fransız gülümsemesi ile;

Great surfing advice for beginners | Beginner surf, Hawaii travel guide, Hawaii surf
 • Sünny (Sunny), u must watch the waves, not the wind dedi. ( Rüzgarı değil dalgaları takip et)
 • Ok ,man…
  İkinci tur…..Artık gözüm kırılmaya hazır dalgalarda, ayaklık takıp Planning olmaya aldırış etmeden ilk dalgamı yakalamıştım. Dalgadan aşağı doğru hızlanmanın verdiği ivme ile (Burada hız rüzgarı denen şeyi çok iyi öğreniyor insan) Planning hızına gelmiş, iki ayağımı da ayaklıklara taktıktan sonra o inanılmaz hazza bende ulaşmıştım. İki kere yukarı aşağı dalgayı sürebilmiştim….
  Veeeeee Gybe’tan çıkarken düştüm….Düşmez olaydım. O zamanlar Low Wind Waterstart’larım ( Özel bir teknik ile az rüzgarda sudan kalkış) pek iyi değildi. Ben Board’un üstüne çıkana kadar iş işten geçmişti ve bir sonraki dalga beni ve boardumu alabora etti. Ardından bir dalga ve bir dalga daha……..
  Ekipman benden 40-50 metre uzakta, neresi suyun dibi neresi gökyüzü bilmezken dalgaların arasında Arnaud’yu gördüm.
 • Arnaud HELP! HELP!
  Arnaud bana baktı, yine o Fransız bakışları ile omuzlarını havaya doğru dikerek kelimelerle değil ama vücut dili ile bana şunları söyledi;
 • Naapabilirim kanka, yüzüp seni mi kurtarayım yani. Bak başının çaresine! 🙂 (Bunları Fransızcada yazardım ama kasmadım dostlar :-)))
Top 10 Beginner Surf Breaks in Maui | Hawaii Surfing For Beginners

 • Malzeme volkanik kayaların üstünde ben yüzmekten bitap bir şekilde sağ salim karaya ayak bastım. Yelken ve board’ta birkaç ufak hasar harici ciddi bişi yoktu Allah’tan. Ertesi gün Boogey board denen üstüne yatıp da yapılan ve popomdan kum çıkan deneyimimden bahsetmiyorum bile 🙂
  Şimdiiiii, gelelim buradan alınacak derslere;
  1- Serkan’ın olduğu yere dalga sörfü yapmaya gitmeyin :-))))
  2- Gybe’larınızı geliştirin
  3- Low wind waterstart öğrenin
  4- Hız rüzgarını öğrenin
  5- Fit olmaya çalışın ( Metrelerce yüzebilmek adına)
  6- Rüzgara değil dalgalara bakın
  7- Fransız mallarını boykot edin :-))))
  Haydi, kalın sağlıcakla
  Sunny

Yorumlar kapatıldı.