İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeşil Burun Adaları – Sal / Santa Maria

Selam Sörfgiller!.. Sörfün hemen her türlüsünü yapmanın mümkün olduğu bir “sörf cenneti” olan Sal adası ile ilgili bilgi aktarmak için bu yazıyı yazıyorum. Önümüzdeki 6-7 ayı buralarda geçireceğim için gördüklerimi ve bildiklerimi buradan paylaşacağım. Belki bir gün birilerinin işine yarar…

Sormak istedikleriniz olursa Instagram hesabımdan bana ulaşabilirsiniz. Böylece sizin sorduklarınız ile yazıma daha fazla ve farklı bilgiler ekleyerek yön verebilirim. Ulaşım ve Fiyatlar;Yeşil Burun Adaları’ndan Sal, kış aylarında sıcak sulara açılıp sörf yapmak isteyenler için muhteşem bir seçenek. Her ne kadar ulaşım biraz komplike de olsa görülmeye değer. Türkiye’den gelecekler için Avrupa üzerinden aktarmalı uçuşlar ile adaya ulaşmanız mümkün. Lizbon’dan her gün adaya direk uçuşlar var. Ayrıca Münih ve Amsterdam’dan da Sal’a direk uçmak mümkün. SkyScanner.com ve benzeri siteler size en uygun uçuş imkanlarını verecektir. Yeşil Burun Adaları’na giriş yapmak için havalimanından 25 Euro karşılığında vize almanız mümkün. Yani önceden vize başvurusuna ihtiyacınız yok!..

Biz olabilecek en uzun seyahat olan İstanbul – Kazablanka , Kazablanka – Praia ve Praia üzerinden Sal’a ulaştık. Seyahat yaklaşık 30 saat sürdü. Biz, zaman sıkıntımız olmadığı için bu uzun ama hesaplı seyahati tercih ettik. Praia’da bir gece konakladık ki iyi ki de yapmışız. Eğer adaya 1 haftalığına gelmeyi planlıyorsanız uzun bekleme süreli ve aktarmalı uçuşlar tatilinizden çalacağı için Avrupa üzerinden tek aktarmalı uçuşları tercih edin. Hatta şansınız varsa en az 10 günlük gelin. Emin olun sıkılmayacaksınız!.. Santa Maria kasabası her ne kadar ufacık da olsa bitmez tükenmez aktiviteleri ile size her gün oyalanacak yeni bir şeyler sunacak. Adada windsurf, kitesurf, dalga sörfü, skin board, stand up paddle ve body board yapmanız için gerekli ve yeterli şartlar mevcut. Evet, sörf namına ne arıyorsanız hepsini burada öğrenebilir ve yapabilirsiniz!.. Bir Sörfgil daha ne isteyebilir ki?.. Sörfle ilgili ayrıntılara girmeden önce birazda ortalama fiyatlardan bahsedelim. Otellerle ilgili henüz bir fiyat bilgisi edinemedim. Fakat adada bir çok büyük otelin yanısıra apartlar, konuk evleri ve pansiyonlarda hizmet vermekte. Uzun süre kalacaklar için kiralık dairelerde bulmak mümkün. Uzun vadeli kiralama yapacaksanız aylık 250-300 Euro’dan başlıyor fiyatlar.(+ elektrik su tabi)  Fırsat buldukça buradan konaklama ile ilgili bilgi aktarırım. Gelelim yeme içme durumlarına; genel olarak fiyatlar Avrupa ile aynı görünüyor. Yani Alaçatı’dan ucuz. (Neresi değil ki 🙃 )

Para birimleri olan Escudo’nun kuru ise; 1 Euro = 110 Escudo (CVE). Paranızı bankalarda CVE’ye çevirebilirsiniz. Sizden %5 komisyon alacaklar. Euro ile ödemelerinizi yapacak olursanız market, bar veya restoranlar 1 Euro’yu 100 CVE olarak hesaplayacaklar. Adada istemediğiniz kadar farklı deniz mahsülü bulmak mümkün. Mutfaklarında öncelik normal olarak balığın, en çokta ton balığının. Onlarca cafe restoran ve barın olduğu Santa Maria’da ortalama bir akşam yemeği 2000 CVE civarında. Güzel bir sandviç ile 300-500 CVE’ya öğünü geçiştirmekte mümkün. Fakat çok ucuz olan şeylerde var. Mesela içecekler, 25cl şişe biranın fiyatı hemen hemen her yerde (bar, restoran, cafe) 150 CVE, local romları Grog ile yapılan caipirinha ise sadece 300 CVE civarında. Saat 6 ila 10 arasında yapılan Happy Hour’larda bu fiyatların yarı yarıya düştüğünü de düşünecek olursanız, içeceklerle ilgili fazla bir fiyat kaygısı duymanıza gerek yok

İnternet ve Telefon; Burada kalacağınız süre içerisinde cep telefonunuzu kullanacaksanız uluslararası dolaşım açık. Ben kendi Avea hattım ile buradan CV Mòvel üzerinden sinyal alabildim. Ama elbette arama yapıp 3G kullanmadım. Aylık 2GB limitli 3G bağlantısı olan bir telefon hattı 990 CVE’ye (70 TL) mal oldu. Sim kartınızı iPhone için kestirmeniz de mümkün. Telekominikasyon hizmetleri gayet güzel. 3G internet her ne kadar kapalı alanlarda zor da çekiyor olsa, açık havada hızı gayet iyi. Viber, Skype ve benzeri uygulamalarla rahatça görüşme yapılabilir.

Windsurf;Rüzgar Sörfü için sezon Kasım’da başlayıp Nisan, Mayıs aylarına kadar devam ediyor. Yüksek sezon ise Ocak, Şubat ve Mart ayları. Rüzgar sahilden denize çaprazdan esiyor. (Cross Off Shore ) Santa Maria koyunda binalar yüzünden rüzgar biraz sağnak, ayrıca koydaki hatırı sayılır tekne ve katamaranlar windsurf yapanları biraz rahatsız edebilir. Biraz daha rüzgar üstünde olan (1,5 km) Antonio Sausa Plajından çıkmanızı tavsiye ederim. Hem rüzgar biraz daha sert ve düzenli, hem de suda sizin alanınızı daraltacak başka tekne ve benzeri objeler yok. Adada kiralama ve depolama yapabileceğiniz, ders alabileceğiniz sörf okulları var. Tabi ki en bilineni Club Mistral hem Santa Maria koyunda hem de Antonio Sausa plajında (Leme Bedje) okulları var. Ben Leme Bedje plajındaki okuldayım. Ayrıca yine Leme Bedje’de Pezi Huber ve Josh Angulo’nun windsurf okulları var. Kiralama fiyatları windsurf yapmak istediğiniz zamana göre saatlik, günlük ve haftalık olarak değişiyor. Kıyaslayacak olursak fiyatlar Alaçatı ile hemen hemen aynı ya da biraz yüksek diyebiliriz. Yeni başlayacaklar için çok kolay bir yer olduğunu söyleyemem. Trapez kullanabilen, beach start yapabilenler ve hatta waterstart yapabilenler için çok daha ideal bir yer. Suya çıkarken – eğer yüksek dalgalı bir gün ise – shore break servisi veriliyor. Siz yüzerek dalgaların kıyıya vurduğu zorlu bölümü geçerken, okulların servis elemanları malzemenizi sizin için dalgaların arkasına taşıyor. Sal, genelde ileri seviye sörf yapanlar ve dalgada windsurf öğrenmek / geliştirmek isteyenler için bir cennet!.. Adanın batı, doğu ve güneyindeki çeşitli koylarında farklı zorluklarda dalgalar var. Kendi malzemeniz var ise ve seviyenize güveniyorsanız(!) taksi hizmeti veren kamyonetlerle adanın farklı koylarında windsurf yapmayı deneyebilirsiniz.

Kitesurf; Kitesurf yapabileceğiniz koylar windsurf için anlattığımla hemen hemen aynı. Ayrıca adanın doğu kıyısında Kite Beach denen bölgede onlarca kite’ı havada görmek mümkün. Kite Beach’de rüzgar denizden karaya (on-shore) esiyor ve genelde kite dersleri burada veriliyor. Burasıda diğer spotlar gibi dalgalı. Yeni öğrenecekler ve seviyesi iyi olanlar için uygun. Sörf okullarından kiralama ve ders hizmeti almak mümkün. Sörf okulları Santa Maria’dan Kite Beach’e kamyonetlerle taksi hizmeti veriyor. Kendi malzemeniz var ise, yine adadaki farklı koylardan çıkış yapabilirsiniz. Fakat güvenliğiniz için mutlaka okullardan birine kayıt yaptırıp depolama ve kurtarma hizmetlerinden faydalanmanızı tavsiye ederim.

Surfing; Adanın meşhur dalgaları her seviyeden dalga sörfcüsü için uygun. Yeni öğrenecekler için ayrı, ileri seviyedekiler için ayrı sörf noktaları var. Sörfün ders ve kiralama fiyatları, windsurf ve kitesurf’e nazaran çok daha ucuz. Fakat sörf öğrenmek için kondisyonunuza güvenmeniz gerekiyor. Kite ve windsurf’e kıyasla biraz daha fazla fiziksel güç gerektiriyor. Ama şansınız varsa öğrenmenizi tavsiye ederim. Alternatif olarak stand up paddle, skin board, body board ve boogie board yapabilirsiniz. Dalgaların yüksekliği ve temizliği inanılmaz!.. İlk bir kaç haftadan aktarabildiklerim bu kadar. Daha detaylı bilgi edindikçe buradan yazımı güncellemeye devam edeceğim. Sizlerde merak ettiklerinizi  http://ask.fm/serkantetikozturk adresinden sorarsanız belki yazıya birlikte son halini verebiliriz. Şimdilik bu kadar… Ama devam edeceğiz!..

Yorumlar kapatıldı.